Pandemie skončila, zapomeňte

17.08.2023

5. května 2023, po třech letech, jednom měsíci a 24 dnech od 11. března 2020 oficiálně skončila bez většího mediálního zájmu globální mimořádná situace – pandemie covidu-19. Oznámil to v Ženevě na základě doporučení expertů Světové zdravotnické organizace její generální ředitel Tedros Ghebreyesus.

Výbor pro mimořádné situace konstatoval klesající trend v počtu úmrtí i hospitalizací i vysokou úroveň imunity populace vůči covidu.

Cena za pandemii je ovšem vysoká: celosvětově se nakazilo přes 765 milionů lidí a podle hodnocení WHO zemřelo 20 milionů obyvatel planety, což je více než činí oficiální údaje jednotlivých členských zemí, které hovoří o necelých sedmi milionech. Ghebreyesus zároveň připomněl, že virus s lidstvem zůstává a miliony lidí musí žít s jeho následky.

Pandemie dala lidstvu lekci. Rozbila iluzi, že vládne nad svým prostředím a odhalila nedostatečnou připravenost na takovou mimořádnou situaci. V živé paměti je chaos, který zavládl i ve vyspělých zemích v prvních měsících pandemie, zavírání hranic, boj o zdravotnický materiál i "vakcinační nacionalismus". Nevyhnulo se to ani Evropské unii. S nemalými problémy pandemii (ne)zvládalo i Česko.

Byl to i vážný důvod k tomu se z pandemie poučit pro budoucnost. I proto, že nelze přehlížet varování řady předních zdravotnických expertů, že s ohledem na široké spektrum a četnost pandemií otázka nezní, zda přijde další pandemie, ale kdy, a v jakém rozsahu. K jejich vzniku mohou přispět klimatické změny, nárůst mezinárodní turistiky, růst populace i hrozba zoonóz – infekčních onemocnění přenášených ze zvířat na člověka. A jak včera napsalo Právo ani covid nezmizel, rychle stoupají počty nakažených v USA, Číně, Japonsku, Francii a Portugalsku.

Udržení ostražitosti a připravenosti na potenciální mimořádné situace typu pandemií by mělo být po těžké zkušenosti samozřejmostí i u nás. Jenže nějaká podrobnější vládní analýza toho, k čemu za pandemie došlo a kde se objevila bílá místa a chyby nevznikla.

Laxní přístup potvrdilo i zjištění Práva. Citovalo epidemiologa Romana Prymulu, který uvedl, že stát bude v případě vzniku další epidemie opět překvapen vážnější situací. Prymula také upozornil, že se nepodařilo navýšit počty pracovníků krajských hygienických stanic.

Nic není známo o činnosti Národního institutu pro zvládání pandemie, zřízeného ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09), jenž má být stěžejním orgánem expertů k přípravě na příští pandemie. Poslední aktualizace jeho webových stránek proběhla 10. února minulého roku. Pandemie skončila a asi na ni máme zapomenout.

Miloš Balabán, Právo