Poučení z ohnivého pekla

25.07.2023

Léto se stává pro Evropu stále více bezpečnostním rizikem. Před rokem kvůli vedru a suchu zlikvidovaly obří požáry 650 tisíc hektarů lesa, což odpovídá pětině Belgie. Kriticky zranitelné je Řecko. Za poslední dekádu tam oheň spálil téměř 1,2 milionu hektarů půdy.

Extrémní horka vyvolaná změnami klimatu tak Řecku přinášejí "nový normál": počet požárů v otevřené krajině roste a části země přeměňují v poušť, což se týká už i okolí Atén.

Řecká média upozorňují, že i přes dlouhodobě známou zranitelnost středomořských lesních ekosystémů vůči požárům se nic nedělá pro to, aby se snižovala. Důsledky jsou pro životní prostředí, společnost a ekonomiku rok od roku stále ničivější.

Teď se ucho utrhlo na turisticky přitažlivém Rhodosu. Situace připomíná válečný stav. Zřizují se evakuační střediska, zajišťuje se urgentní letecký transport turistů z ostrova domů po celé Evropě. Turisté se vracejí v náhradním oblečení a bez dokladů. Požár bude mít dohru pro cestovky i pojišťovny. Klíčové ovšem je, aby nedošlo k obětem na životech. Požár totiž stále není pod kontrolou a vysoké teploty a vítr nedávají naději, že se tak rychle stane Turistická sezóna na Rhodosu pravděpodobně letos skončila.

Nabízí už teď tato mimořádná situace nějaké obecnější poučení?

Určitě je to zvednutý prst pro Řeky. Jsou výrazně závislí na příjmech z turistického ruchu a aby si ho udrželi budou muset více promýšlet způsoby ochrany a prevence proti požárům. Může to zabrat i roky, protože si to zjevně vyžádá komplexnější přístup. A nebude to s ohledem na klimatické změny jednoduché ani levné.

Rhodos také připomíná, že masový turismus musí počítat s růstem klimatických ale třeba i bezpečnostních rizik o čemž nás přesvědčila ruská válka na Ukrajině.

Jsou dostatečně připraveny manuály pro krizové situace jak na straně státu, tak i soukromého sektoru – cestovních kanceláří? Pokud ročně vycestuje za hranice více než pět milionů českých občanů je na místě o tom přemýšlet. A samotné cestovky by měly ještě více než dosud kalkulovat s riziky i v destinacích, které byly ještě nedávno pokládány za zcela bezpečné.

Miloš Balabán, Právo